Coding with Titans

so breaking things happens constantly, but never on purpose

Windows Phone 7 – Unit Testing

Testowanie - niestety temat zapomniany i zupełnie zignorowany przez twórców Windows Phone 7. Jakoś w głowie mi się nie mieści, że premiera telefonu odbyła się trzy miesiące temu, po raz pierwszy telefon pokazano światu w marcu 2010 i do dzisiejszego dnia nie doczekał się od oficjalnego frameworka testowego zintegrowanego z Visual Studio. Aż jestem ciekaw, jakim cudem tak dobrze go przetestowali i czy w ogóle zamierzają coś w tę stronę ruszyć. Bo widzę, nawet po kursie na virtualstudy.pl, że dużo ludzi interesuje się dużo bardziej cyklem życia aplikacji, niż prowadzeniem dobrego projektu na tej platformie (nie obrażając nikogo oczywiście).

Na samym początku wyjaśnię zatem, że oczywiście chodzi nam o pisanie testów, do których już przywykliśmy – czy to używając MS Unit Testing Framework, czy NUnit, używając atrybuty, które znamy i które nie sprawiają nam kłopotu oraz całego tego podejścia.

Tak, czy inaczej, błądząc po Internecie i marnując kolejne godziny możemy znaleźć garść przydatnych materiałów, które pozwolą uzbroić nas w środowisko do zabawy. Podejrzewam, że większość nie ma za dużo czasu, zatem przejdźmy od razu do meritum. Polecam zatem przestudiowanie przynajmniej:

  • Wystąpienia Jeffa Wilcoxa na MIX2010 o testowaniu Silverlight3 i Silverlight4. Co ciekawe, jest on członkiem zespołu Silverlight (tworzącego między innymi Silverlight Toolkit) i pokazuje on tam między innymi swój autorski projekt. Doprawdy, podziwiam takich ludzi. Ale ciągle daje mi do myślenia, dlaczego Microsoft nie wspiera tego aktywniej (albo samemu?).
  • Najnowszą wersję bibliotek, które trzeba dołączyć do projektu automatycznego testowania (o czym za chwilkę) znajdziemy na jego blogu. Dla potomności skopiowałem to również tutaj. Niestety jest to wersja z maja 2010, a mamy ostatni dzień grudnia i choć dzisiaj działa, to ciekawe jak będzie w niedalekiej przyszłości. Kontaktowałem się z Jeffem i obiecał rzucić okiem (popatrzeć na problemy, które mu zgłosiłem) i wypuścić nową wersję niedługo. Wszyscy jednak wiemy, jak to jest z wolnym czasem… no jest wolny ;)

Na koniec zostawiłem sobie zbudowanie aplikacji testowej. Oryginalny post, na którym bazuję znaleźć można tutaj. Jednak jak dla mnie jest on nieco przekombinowany. W skrócie mówi on o tym, że:

  1. Trzeba już mieć zainstalowane narzędzia do pracy z Windows Phone 7.
  2. Utworzyć najzwyklejszy projekt Silverlight3 dla Windows Phone 7.
  3. Dodać referencje do bibliotek Jeffa.
  4. Usunąć wszystkie strony aplikacji, gdyż to framework będzie je tworzył sam (za chwilkę).
  5. Zmodyfikować konstruktor aplikacji App() tak, aby oprócz monitorowania wyjątków, ustawiał odpowiednio widok (wszystko inne należy skasować z konstruktora):
this.RootVisual = UnitTestSystem.CreateTestPage();
  1. I najważniejsze – CreateTestPage(), posiada też wersję, która przyjmuje dodatkowe opcje konfiguracji (UnitTestSettings). Wśród nich jest między innymi lista assembly, które mają być przeszukiwane w celu lokalizacji testów. Dodajemy do niej oczywiście wszystkie, które nas interesują. Po co? No ja osobiście wolę oddzielić same testy, od aplikacji, która je odpala. Mimo wszystko testy można użyć jeszcze gdzieś indziej, a tej aplikacji to już nie zawsze.

Wesołego TDD!