Coding with Titans

so breaking things happens constantly, but never on purpose

BuildBot 0.8.2 na Windows XP

Jeżeli zależy nam na jakości wytwarzanego oprogramowania (co jest z góry wiadome, że tak) – to pojęcie Continous Integration nie powinno być obce. Mi osobiście do gustu przypadł projekt BuildBot. Jednym zdaniem – mały, prosty, obsługujący wiele platform, bardzo łatwo rozszerzalny i co więcej mamy pełny kod źródłowy, gdyby coś poszło nie tak…

Jak go zatem zainstalować na Windows XP (i późniejszym)? Twardzieli odsyłam do “oficjalnego” przewodnika. Ja postaram się dodać coś od siebie i zmniejszyć ilość potrzebnym kroków:

 1. Instalujemy Python 2.7.1. Inne (czyt.: wyższe) wersje Pythona mogą być nieco niewygodne, bo nie wszystkie ‘pakiety’ wymagane przez BuildBota mogą być już zaktualizowane, aby z nią działać i w chwili pisania, tak właśnie było.

 2. Do zmiennej systemowej PATH dodajemy odpowiednio katalogi (co skróci niektóre męki przy wykonywaniu poleceń z konsoli):

  • C:\Python27
  • C:\Python27\Scripts

  (najprościej chyba we Właściwościach Systemu –> Zaawansowane –> Zmienne środowiskowe i tam znajdziemy PATH)

 3. Instalujemy twisted w wersji 10.2.

 4. Instalujemy SetupTools dla Pythona w wersji 2.7.1. Będą one potrzebne, aby później bez problemu pobrać z sieci wszystko to, czego jeszcze brakuje dla działającej instancji BuildBota.

 5. Teraz poleceniami instalujemy:

easy_install Zope.Inteface
easy_install jinja2
easy_install PyCrypto
easy_install PyOpenSSL
 1. Wreszcie pobieramy samego BuildBota (jako master i slave). Rozpakowujemy do katalogu C:\Temp.

 2. Instalujemy go:

python C:\Temp\buildbot-0.8.2\setup.py install
python C:\Temp\buildslave-0.8.2\setup.py install
 1. Sprawdzamy, czy wszystko działa:
buildbot --version
Powinno zwrócić numer wersji, a nie krzyczeć o brak zainstalowanego pakietu.
 1. Teraz pozostała już tylko własna konfiguracja maszyn budujących, dostępów do repozytoriów, nadobnych akcji, uruchamiania testów oraz przygotowywaniu release’a. O tym może opowiem coś niedługo. Dokumentacja natomiast opisuje wszystko bardzo czytelnie.

Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym w tym momencie nie napotkał na problem oraz nie próbował ostrzec, że bardzo łatwo zmarnować wieczór i stracić dobry humor. Powód dość prozaiczny. Nie działa logowanie oraz podgląd wykonywanych poleceń, historia itp. Generalnie dużo rzeczy wygląda jak nieudane posuniecie i brak wsparcia dla Windowsa. Nic bardziej mylnego. Winą obarczmy brak zgrania BuildBota z najnowszą wersją twisted. Bardzo ładnie opisano to w tickecie #1697. Z pomocą przychodzi nam tutaj oczywiście otwartość kodu tego projektu. W opisie problemu znajduje się odnośnik do poprawki. Aplikujemy ją bardzo prosto, nadpisując plik builder.py, tym, który ściągamy z repozytorium.

Uruchamiamy ponownie BuildBot mastera i gotowe!