Coding with Titans

so breaking things happens constantly, but never on purpose

Asus P5Q Deluxe a Windows XP 32-bit

Moje usilne starania wreszcie zostały uwieńczone sukcesem. Pragnę tym samym szybko donieść, iż możliwa jest instalacja Windowsa XP Professional (SP3) 32-bit na komputerze opartym o płytę główną ASUS P5Q Deluxe z zamontowanymi dyskami twardymi oraz czytnikiem DVD wyłącznie na interfejsie SATA2. Nie oznacza to, że jest to proste :)

Podczas swojej walki z całym tym badziewiem napotkałem problemy następującej natury, zatem jeśli mierzysz się z nimi, to może ten wpis jest właśnie dla Ciebie:

  • Blue Screen Of Death 0x0000007B podczas instalacji Windowsa
  • Blue Screen Of Death 0x00000074, który również tyle mówił, co nic
  • oraz brak stacji dyskietek w komputerze, aby zainstalować sterowniki do RAID/AHCI.

Oczywiście dwa pierwsze błędy i wysypki instalatora tuż po załadowaniu kilku plików z płyty wskazywały, że jest to problem z dyskami (a dokładniej z obsługą ich kontrolera). Niestety Windows XP ma to niefortunne ograniczenie, że sam z siebie nie obsługuje dysków SATA/SATA2/RAID w ogóle i chwali się tym dumnie poprzez krytyczne ostrzeżenia. Należy mu odpowiednie sterowniki podać wciskając klawisz F6 na samym początku procesu instalacji. Asus na swojej stronie z pomocą dostarcza te pliki (łącznie 6, zajmujących w sumie około 360kB) jako archiwum o nazwie ICH10R_AHCIRAID_XPVista.zip. Teraz właśnie spotykamy finalny mur. Żadna tyczka już tu nie pomoże, a jedynie twarda głowa, bo oto właśnie pliki te trzeba podać na niczym innym jak tylko na zwykłej dyskietce (ciekawe czy ktoś jeszcze kupuje stacje dyskietek).

Ponieważ tak zaawansowanym sprzętem nie dysponuję, podszedłem do tego inaczej. Mianowicie należało w tym celu ‘oszukać’ Windowsa poprzez odpowiednie ustawienia Biosu (v02.61, 2005), które powodują, że zamiast SATA widzi on zwykłe dyski na IDE (PATA):

  • SATA configuration - [Enhanced]
  • Configure SATA as - [IDE]

Oba ustawienia są ważne, aby próba instalacji tym razem się powiodła. Wszystko będzie grzmieć i buczeć, ale jedna rzecz przecież nie daje spokoju. Dlaczego super dyski SATA2 mają chodzić w emulowanym trybie IDE. Zgodzę się, że to zupełnie nielogiczne…

Dlatego zaraz po ukończeniu instalacji zalecam dodanie do systemu następujących sterowników:

  1. Marvell 61xx, aby dodać obsługę dysku DriveXpert (opcjonalnie, bo może wydłużyć czas ładowania się systemu)
  2. Intel Matrix Storage Manager dla chipsetu P45 (doda obsługę gniazd SATA2 przez mostek północny naszej płyty głównej)
  3. oraz całą masę innych sterowników do karty muzycznej, graficznej i sieciowej…

Od tej pory można ponownie w Biosie przestawić dyski tak, aby pracowały w trybie SATA2.

Uwaga końcowa – Vista x64-bit nie ma żadnego z tych problemów i można realnie zaoszczędzić trzy wieczory, zamiast spędzać je na rozwiązywaniu nieistniejących problemów.

Również jeśli instalator XP w drugiej fazie ciągle wysypuje się z błędem BSOD 0x000000F4, to należy sprawdzić, czy dysk, na który instalujemy system jest typu ‘master’ i podłączony do głównego kontrolera. U mnie pomogło po prostu wyciągnięcie wszystkich zworek z dysku. Odsyłam również do: