Coding with Titans

so breaking things happens constantly, but never on purpose

Asus P5Q Deluxe a dual-boot Windows XP i Vista

Kolejny sposób jak zmarnować sobie kilka wieczorów – to próba konfiguracji trybu dual-boot w bootloaderze Windows Vista, tak aby uruchamiał on Vistę 64-bitową albo XP 32-bitowego (i może jakiś inny w przyszłości). Każdy z tych systemów jest zainstalowany na osobnym dysku twardym na pierwszej partycji. Jest ona zawsze aktywna i rozpoznawana jako dysk C:, gdy startuje system. Mam nadzieję, że jeśli przeczytasz mój dalszy wywód to również dojdziesz do przekonania, że szkoda marnować czas na próbę spięcia tych systemów razem. A rozwiązanie jest banalne. Przynajmniej na tej płycie głównej wystarczy podczas uruchamiania komputera, gdy Bios wyświetla dostępną ilość pamięci, procesor itp., wcisnąć klawisz F8. Wyskoczy po chwili przyjemne menu, z którego wybierzemy sobie bez wchodzenia do ustawień Biosu dysk, z którego wystartować maszynkę.

Niestety Windows XP wykorzystuje do uruchamiania ntldr oraz boot.ini, gdzie zdefiniowane są ewentualne odniesienia do innych systemów operacyjnych. Visty niestety nie potrafi uruchomić, niezależnie od tego, co wpiszemy do tego pliku.

Z drugiej strony bootloader Visty potrafi obsługiwać ładowanie bootloadera Windows XP poprzez tryb zgodności zdefiniowany dla elementu “{ntldr}”. Jednak w moim przypadku za każdym razem takie uruchamianie kończyło się czarnym ekranem oraz restartem komputera.